Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Klinik Hakkında

Dünya sağlık örgütünün tanımlamasına göre, sağlık sadece hasta yada sakat olmamak değil, fiziksel ve psikososyal yönden tam bir iyilik halidir. Geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımızın tam sağlıklı bir birey olarak büyütülmesi ‘’hekim – anne’’ işbirliği içinde olmalıdır. Sağlıklı bilinen çocukların düzenli aralıklarla kontrollerinin yapılması, bazı sorunların tesadüfen yakalanabilmesi için önemli bir fırsattır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğimizde, 0-17 yaş grubu bebek, çocuk ve ergen hastalarımızın muayene ve tedavileri yapılmakta ve koruyucu sağlık hizmetleri sunulmaktadır.

SAĞLIKLI ÇOCUK TAKİBİ

  • Çocukların doğumdan itibaren belli aralıklarla büyüme ve gelişmelerinin takibi, ilk 1 yıl 1 ay aralıklarla 2. Yıldan sonra 6 ay aralıklarla rutin baş çevresi, boy ve kilo takibi ve muayeneleri,
  • Aşı uygulaması ve takibi,
  • Beslenme eğitimi ve doğru beslenme önerileri, vitamin ve ek gıdalara geçiş ile ilgili öneriler. Aşırı kilolu ve zayıf çocuklara yaklaşım.
  • Yeni doğan bebeğin emzirme danışmanlığı. Prematüre bebeğin memeyi reddetmesi, göğüs ucu sorunları, sütün az gelmesi gibi emzirme ile ilgili yaşanan problemlerin çözüm önerileri.Yeni doğan bebeğin göz iltihabı, göbek iltihabı, gaz sancısı, kusma, kabızlık, pişik, gibi sorunların çözümü.
  • Aileye danışmanlık eğitimi verilmesi,
  • Ev kazaları, ateşli çocuğa yaklaşım, havale geçiren çocuğa yaklaşım, yanık, travma gibi durumlarda ilk müdahale, çocukların hijyen ve tuvalet eğitimi, sosyal, psikolojik ve fiziksel gelişimleri için aileye destek verilmesi.

 GENEL SAĞLIK UYGULAMALARI

Hasta çocukları muayeneleri sırasında gerekli görünen laboratuvar ve radyolojik tetkikleri Tıp Merkezimizde yapıldıktan ve reçeteleri düzenlendikten sonra gerektiğinde 10 gün içerisinde hastalar kontrol edilmektedir.

0 – 17 YAŞ GRUBUNDA DEĞERLENDİRİLEN ÇOCUK HASTALIKLARI:

Enfeksiyon hastalıkları, tüm ateşli hastalıklar, döküntülü hastalılar, solunum yolları hastalıkları, bronşit, zatüre, bademcik iltihabı, eklem romatizması, büyümüş lenf bezleri, alerjik astım, alerjik rinit, kulak ağrısı, soğuk algınlığı, grip, ateşli havale geçirme, katılma nöbeti, kızamık, kızamıkcık, kabakulak, suçiçeği gibi çocukluk dönemi hastalıkları. Karın ağrısı, ishal, kusma, kabızlık, böbrek ve idrar yolu enfeksiyonu taşları, idrar kaçırma, göğüs ağrısı, ritim bozuklukları, kalpteki büyümelerin araştırılması, endokrin ve metobolik hastalıklar gibi pek çok hastalıkların tedavisi yapılmaktadır.

15 Eylül 2023